Bugun...


Talha DEMİRKAYA


facebook-paylasKADİR GECESİ VE FAZİLETİ
Tarih: 13-07-2015 19:38:00 Güncelleme: 13-06-2016 14:01:00


Kadir sözlükte “Hüküm, şeref, güç, yücelik” gibi anlamlara gelir. Dini terim olarak “Leyletü’l Kadr“ şeklinde Kur’an-ı Kerim’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Kadir suresi bu gecenin fazileti hakkında nazil olmuştur.97.Sûredir. K.Kerim de ismi geçen tek gecedir. Kadir sûresinde Kur’an’ın Kadir gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin içerisinde Kadir gecesi olmayan 1000 aydan daha hayırlı olduğu belirtilir. Müfessirler hayırlı olanın bu gecede yapılan amel olduğunu ifade etmişlerdir.

Kur’an-ı Kerim’in bu gecede inmesi insanlığın hidayetinde bir dönüm noktasıdır. Allah’ü Teâlâ nihai mesajını (Son mesaj)indirmiştir. Kur’an tıpkı güneş gibi dünyayı aydınlatmıştır. Aydınlatmaya da devam edecektir. Yeter ki biz gözlerimizi kapatmayalım.

Kadir gecesinin önemine işaret eden bir hadiste Hz. Peygamber (SAV) şöyle buyurmuştur. “Her kim inanarak ve (sevabını Allah'tan) umarak Kadir gecesini ibadetle geçirirse geçmiş günahları bağışlanır. Her kim Ramazan orucunu inanarak ve (mükafatını Allah’tan)umarak tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.(Buhari,Savm,6)

Ramazan ayının mübarekliği, Kadir gecesinin bu ay içerisinde yer almasıyla yakından ilgilidir. Peygamber Efendimiz (SAV) “…Bu ayda öyle bir gece vardır ki bin aydan daha hayırlıdır. Bu gecenin hayrından mahrum kalan bin ayın hayrından mahrum kalmış gibidir buyurmuştur.(Nesâî,Sıyam,5)

Kadir gecesinde nasıl dua edelim?

Kadir gecesinde hangi duayı okuyacağını soran Hz.Âişe’ye “Allah’ım! Sen affedicisin, ikram sahibisin, affetmeyi seversin, beni de affet” şeklinde dua etmesini tavsiye etmiştir.(Tirmizi, Deavat,84) Fakat Peygamber Efendimiz (SAV) Kadir gecesinin hangi gece olduğunu bize kesin olarak bildirmemiş, bu çok önemli gecenin Ramazanın son on günü içerisindeki tek sayılı gecelerde aranmasını tavsiye etmiştir.(Buhari,Fad lü Leyletül Kadr,2)

Bazı hadis rivayetlerinde Kadir gecesinin Ramazanın yirmi yedinci gecesi olduğu ifade edildiği için(Müslim,müsafirin,179)İslam aleminde genel olarak bu gece ibadetle değerlendirilmeye çalışılmaktadır. Aslında kadir gecesinin kesin olarak belirlenmemiş olması, Ramazanın her gecesinin sanki kadir gecesi imiş gibi ibadetle geçirilmesi gerektiği anlamına gelmektedir.

Kur’an-ı Kerim’in ne için geldiğini asla unutmamalıyız, O cehaletle savaşmak için gelmiştir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’in ilk emri olan “Oku” (Alak Sûresi,1) emrini sadece yüzüne okuyup hatim inmek olarak anlamamalıyız. Öncelikli olarak dinimizi öğrenmeliyiz. Bu kapsamda ilmihal bilgilerimizin çok iyi olması gerekmektedir. Her sene ilmihal okuyarak bilgilerimizi kontrol etmeliyiz. Artık Kur’an-ı Kerim’i yüzüne okuma aşamasından manasını okuma safhasına geçmeliyiz. Bunun için Birinci olarak açıklamalı Kur’an-ı Kerim mealinin okunmasını tavsiye ederim. (Hazırlayanlar: Prof.Dr. Hayrettin KARAMAN, Prof.Dr. Ali ÖZEK’in de içinde olduğu heyet) İkinci olarak Hasan Basri ÇANTAY’ın K.Kerim ve açıklamalı meali okunmalı mutlaka tefsire de bakılmalı. Tefsir olarak Elmalı Muhammed Hamdi YAZIR Efendinin tefsirini ve DİB tarafından hazırlanan Kur’an Yolu(Türkçe meal ve

tefsir)nu tavsiye ederim. Hadis kitabı olarak Diyanet Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan Hadislerle İslam adlı güzel eserin alınıp okunması, dinimizi öğrenmek bakımından çok faydalı olacaktır. Cehaletin en kötü tarafı da insanın bilmediğini de bilmemesidir.

Ramazanı ibadetlerle geçiren kulun mükafatı, Ramazan Bayramıdır. Bayram günleri oruç tutmanın yasak olduğu günlerdir.(Müslim,Siyam,138,Buhari,Savm 66)Kendisine has bir namazın olması bu günün mübarek olduğunun ve değerinin göstergesidir. Sözlerimi bitirirken tüm İslam âleminin ve özellikle iscehisar’lı kardeşlerimizin Ramazan Bayramını tebrik eder hayırlar ve bereketler getirmesini Cenab-ı Allah’tan niyaz ederim.

 

 

 

Talha DEMİRKAYA

İscehisar MüftüsüBu yazı 3581 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI