Bugun...


O ADAM


facebook-paylasÖnce “İNSAN” olunur, sonra “ADAM”…
Tarih: 03-01-2017 13:08:00 Güncelleme: 03-01-2017 13:08:00


Önce “İNSAN” olunur, sonra “ADAM”…

Eşref’i mahlukat ( yaradılanın en şereflisi )’ tır insan. Lakin yaradılış gayesine uygun davranmak yerine isyan edercesine içinde bulunduğu şartlara göre şekil alması ne büyük çelişkidir. İnsan topraktan yaratılmıştır doğası gereği de çamurlaşmamak adına tüm hayatı boyunca emrolunduğu üzere çalışmalı çabalamalıdır. İnsan olmayan adam olamayacağı gibi hiçbir duyguyu hiçbir olguyu anlayamaz, kavrayamaz.

Çünkü her şey insan olmakla başlar. Birde adamlık kavramı var ki sözcük anlamı olarak insanla aynı anlama denk gelse de çok ağırdır manası, bir o kadar da derin. Adamlık okul okumakla, zenginlikle, makamla ifade edilemez daha fazlasını gerektirir. Adam olmak kültürel değerlere saygılı olmayı, güzel ahlaklı olmayı, karşısındakine değer vermeyi, iyilik yapmayı en önemlisi de şartlar ne olursa olsun doğru olmayı, adaletli davranmayı ifade eder. Adamlık kişilik ister, karakter ister. Günümüzde insana insanlığını unutturan, adamlıktan alıkoyan en büyük kavramdır doğruluk ve adalet olgusu.

Kişisel çıkarların değil toplumsal çıkarların gözetilmesidir en büyük erdem. İnsanlar ayrılır, sınıflandırılır diline, dinine, ırkına, cinsiyetine göre. Oysa adamlık sınıflandırılmaz her anlamda yüreğini ortaya koyan, iyi olan, insan olmayı gerçek anlamda başarabilen herkes bu kavramı hak eder. En büyük şükür sebebimiz insan olarak yaratılmış olmak ve bu şükürü insan kalarak emrolunduğu üzere yaşayarak taçlandırabilmek. İsyan etmek ne haddimize, şükür etmek varken her halimize…Bu yazı 33587 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI