Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasKUDÜS (I)
Tarih: 11-06-2018 05:35:00 Güncelleme: 13-06-2018 02:15:00


KUDÜS (I)
Kudüs'ün Gözyaşları
Uyan Ey İnsanlık!
Kudüs'ün gözyaşları akıyor uyan!
Eski surlar içinde zaman akıp giderken yeni bir zamana, kimin ayakları değmedi ki senin kutsal topraklarına,
Senin sokaklarında gezerken attığı her adım insanlığı VAHDET'e çağıran bir mühür gibiydi Hz. İbrahim'in (a.s).
Hz. Davud (a.s), oğlu Süleyman'a (a.s) seni bıraktı insanlığın mirası olarak. Süleyman'da vurdu mührünü mabet inşa ederek. Adın kondu artık senin Beyt-i Makdis (Mukaddes Ev) olarak. İsa (a.s) yalınayak yürüdü senin sokaklarında.
Bir de Nebi'nin (a.s) ayakları değmişti Hacer-i Muallaka (Muallak Taşı). Bugün taşın ağladığını gördüm mahzun. Kudüs ağlıyordu, taş ağlıyordu, insanoğlu umursamaz.
Taş mı kesildin insanoğlu?
"Taşlaştı mı yüreğin" diyecek oldum,
ayakları Muallak taşına basan Nebi'nin dudaklarından dökülen vahiy sözleri geldi aklıma "......... Kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha katı oldu. Çünkü taş vardır ki, içinden ırmaklar fışkırır. Taş vardır ki yarılır da içinden sular çıkar. Taş da vardır ki, Allah korkusuyla (yerinden kopup) düşer." (Bakara Suresi 74.Ayet)
Taş kadar bile olamıyorsun Ey insanlık!
Taş kadar bile olamıyorsun Ey Ümmet!
Hoşgörü denilince insanlığın aklına ilk senin dar ve tozlu sokakların gelirdi. Sokaklarında evler ne kadar yakınsa birbirine yürekler de yakın oldu asırlarca. Abraham, Avram ve İbrahim hep bir arada yaşadı, gözyaşlarını sildiler acılar gelip oturduğunda yüreklerine. Allah-ü Ekber nidaları yankılanırken sokaklarında sinagoglardan yükselen şofar seslerine karıştı çan sesleri.
"La İlahe İllallah İbrahim Halilullah" (Allah'tan Başka İlah Yoktur İbrahim O'nun Dostudur) sözü ile sükûn buldu sokakların. İnsanlık yeniden atasını hatırladı bu sözün kudretiyle. Nebi namazlarında sana döndü ilkin yüzünü. Sen Nebi'yi seyrederken "O" Miraç Gecesi kavuştu sevdiğine.
Ne oldu şimdi sana? Ne oldu da bugün semalarında ezan sesleri kesildi. Allah-ü Ekber nidalarıyla durulan kıyamlar, rükûlar neden sahipsiz kaldı. Küçük yürekler neden hep gözyaşlarına boğuldu.
Seni sahipsiz bırakan insanlık bunun hesabını nasıl verecek?
Bugün senin için yanmayan yüreği acep hangi ateş yakacak?
Kudüs ağlıyor bugün, taş ağlıyor, insanlık umursamaz, küçük yüreklerden akan gözyaşları Musa'yı (a.s) getiren nehir olsun Ya Rab!!!
 Bu yazı 6751 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI