Bugun...


MEÇHUL


facebook-paylasBİR VEDA YAZISI
Tarih: 03-07-2020 15:27:00 Güncelleme: 03-07-2020 16:22:00


BİR VEDA YAZISI

       Sevmişsen zor gelir ardına bakmak, zor gelir kelimelere dökmek anıları, özlemleri. Boğazın düğümlenir, gözlerin nemlenir, yutkunursun, zor gelir Elveda demek…
       Birçoğunuzun adını hiç duymadığı, ismi anıldığında “kodlar mısın” dediğiniz. Kodlanmasına rağmen yine de (teleffuz zorluğundan olsa gerek) İşçehisar mı denilen bir ilçeden bahsedeceğim sizlere. Önce yine ismini kodlayayım isterseniz sizlere.


 

 

İSCE


İnsanları taştan çıkarır ekmeği, burasıdır mermerin başkenti.
Samimiyet ve vefa doludur yaşayanların heybesi.
Can sıkıntısında muhabbet yeridir fıskiyesinin gölgesi.
Erdemlidir insanları, kimse bilmez ne verir hayırseveri.

 

                                      HİSAR


Heybetli Kocaköprü’nün yanaklarında işlidir yılların izleri.
İnsan görmeden gider mi Kaya mezarlarını, Kırkinleri.
Seydiler’de dua bekler sizden Hasan Basri Hazretleri.
Ağzınıza layıktır, haşhalı katmeri, mercimekli bükmesi.
Ruhları şad olsun, Sivritepe’de yatar şehit Giresun erleri.

 

       Yani bir kez daha ifade edersem “İSCEHİSAR.” Afyon-Ankara istikametinde yol üstündeki mermer fabrikalarına bakarken farkına varamadan bir anda geçip gittiğiniz şirin bir ilçe. 2014 yılının Mayıs ayında bir Cuma günü başlamıştım burada göreve. Altı yıl geçmiş. Koskoca bir altı yıl insan ömründen. Ne de çabuk geçmiş diyor insan. Artık veda vaktidir. Her günün ayrı bir anlamı ayrı bir güzelliği saklı kalacak bundan eminim. Yüreğime dostluklar, belleğime özlemler doldurup gideceğim bu ilçeden.
       Kocaköprü’nün heybetini özleyeceğim belki de. Mermerinin beyazlığı kadar temiz yürekli dostları özleyeceğim. Akbel’den bakmayı özleyeceğim sabah serinliğinde. Ne bileyim simitçiden haşhaşlı almayı özleyeceğim belki de. Kocaöz parkında mermerde mangalını, dağlarında akan çoban çeşmelerini özleyeceğim. Cevizli Köyü’nde gökyüzünün yere yakınlığını (hep bunu hissederdim) özleyeceğim belki de. Ama en çok da Beyti Amca’nın selamını özleyeceğim yüreğimin bir köşesinde.
       Şimdi gidiyoruz, şairler Sultanı Baki merhumun da dediği gibi “Bâkî kalan bu kubbede bir hoş sadâ imiş.”Özlem çok, kelimeler sınırlı. İsmini saymak istediğim o kadar çok değerli dostlarım var ki; olur da birisinin ismini unutursam korkusuyla saymayacağım adlarını. İlçeden ayrıldığım bu günlerde hepinizden helallik istiyorum. Benden yana varsa herkese hakkım helal olsun. Allah’a emanet olun yüreği sıcak dostlar.
       Vakit hüzne bulandı, işte o sözü söyleme zamanı geldi ELVEDA…Bu yazı 2054 defa okunmuştur.

Orhan Karakuş / 04-07-2020 09:26

Yolunuz açık olsun hocam sizleri tanıdığıma çok mutlu oldum rabbim utandırmasın yeni görevinizde. Allaha emanet olun.

öğretmen / 03-07-2020 22:27

Güle güle hocam.FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI