Bugun...


Harun ÇETİNEL


facebook-paylasKRONOMETRE KADRİ’Nİ BİLMEK
Tarih: 30-06-2016 21:23:00 Güncelleme: 30-06-2016 21:23:00


KADRİ’Nİ BİLMEK

               Ramazan’ımızın son on gününü yaşamaktayız. Son on günün tek günlerinin birisinde KADİR GECESİ’nin saklı olduğunu söylerler. Bu gecelerde KADİR’i arayacağız. Biz 27. Gecesi olarak biliriz. Allah bu geceye ulaşıp, dualarla ibadetlerle yakarışlarla geçirebilen kullarından eylesin. Cuma Kadir gecesi. KADİR GECENİZ mübarek olsun.

               Okullar yaz tatiline girdi, çocuklarımız ‘YAZ KUR’AN KURSLARI’ na başladı. Camilerimiz cıvıl cıvıl oldu. İlçemiz her camiinde dinimiz ile ilgili pratik bilgiler, ahlakı söylemler, akaidler, fıkıhların yanı sıra görgü kuralları ve en önemlisi kutsal kitabımız KUR’AN-I KERİM’in öğretilmesi ve ezber yapılacak derslerin ufak beyinlere yerleştirilmesi yapılmaktadır.

               Bizim insanımız duyarlıdır, bilgilidir en önemlisi dini öğreti zamanı geldi mi? Evladını, çocuğunu yani yetiştirmekle görevli olduğu fidanının takipçisidir. Şimdi ramazan lakin ramazandan sonra sabah çocuklarımızın kahvaltısını yaptıralım, üzerlerini temiz urbalarla giydirelim, arkadaşlarına saygılı olmayı öğretelim. Hoca efendilerin verdikleri dersleri takip etmelerini can kulağı ile dinlemelerini tembihleyelim. Havalar sıcak, kendilerini sıcaklardan korunmasını öğretelim, bilakis öğle sıcağında kesinlikle dışarı çıkmamalarını tavsiye edelim.

               Allah bizlere emanet vermiştir. Bu emanetler çocuklarımızdır. Emanet demek korunması gereken en önemli varlıktır, cisimdir…. Kesinlikle sunu yapmayalım: Saldım çayıra Mevlam kayıra ! Aman komşu sakın ha ! Hem imamlarımız zor durumda kalır hem komşu çocukları zor durumda kalır hem de camilerimiz zarar görür. O’nun için lütfen ebe beyinleri takip edelim. Takip edelim lakin Cuma günü Fatih Camii’nde Farz namazı esnasında cemaatın birisi farz da namazını bozarak çocuğun birisini haslıyor, tabii çocuğun babası veya akrabası olaya vakıf olduğundan farz namazından sonra hem sözlü bağıra bağıra hem de fiili hareket yapmaya kalkışmıştır. Tabii biz ön saflarda olduğumuzdan dolayı olayı yapanı edeni göremedik. Zaten görmemizi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Baştan sona kadar tamamen yanlıştır. Bu olayda üç hata vardır:01- Camiye gelen çocuklarımızı mümkünse birebir kendimiz takip edeceğiz, 02- çocuklarımıza kesinlikle bağırma, çağırma azarlama ve fiili tokat gibi tekme gibi hareketlerde bulunmayacağız, 03- Yanlısın üzerine bir yanlışta biz yaparak tokat vuran cematın üzerine gitmeyeceğiz, cami çıkışında bir köşeye çekip tembihleyeceğiz, heee bir köşeye çekip de dövmeyeceğiz.

            Müslüman ın en büyük silahı sabırdır, sabretmesini bileceğiz. Hele hele topluluk olan yerlerde özellikte ibadethanelerimizi de daha da uzatırsak camilerimizin kalabalık anında sesli sözlü şiddete yakın hareketlerden kaçınmalıyız. Orası Allahın evidir, Allahın huzurundayız, huzur bulmaya vardığımız, huzur bulmak için teslim olmaya vardığımız yerde huzursuzluk yaratmanın ne anlamı vardır. Kaos, şiddet çıkarma veya teşebbüs etmeye yeltenmek bizlere yakışmaz. Çocuklarımıza evimizde toplumda nasıl yaşanması gerektiğini, nasıl arkadaşlar edinmesi gerektiğini, birbirimize nasıl davranmamız gerektiğini öğretmeliyiz. Yoksa saldım çayıra mevlam kayıra dersek, kimisi evladımızın kulağını çeker, kimisi bacağına zarar verir kimisi tokat vurur kimisi de gözümüz gibi sakındığımız evlatlarımızın gözüne zarar verir. Diğer taraftan çocuklarımız melektir, bu meleklerimizi hırpalayarak, tartaklayarak, bağırarak, şaplaklayarak bir yere varamayız. Onlara sevgiyle yaklaşalım, yanlışlarını oksayarak tembihleyelim. En önemlisi şiddete başvurmadan kendi küçüklüğümüzü gözümüz önüne getirelim. Aman komşular elimizdeki değerlere değer verelim. Kadrini bilelim. İş işten geçtikten sonra kapıya tırkaz vurmanın anlamı olmaz. Camilerimize ibadethanelerimize çocuklarımızı, gençlerimizi alıştıralım ki gelecekteki saflarımız boş kalmasın zaten şu anda durum vahim !Bu yazı 2064 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI