Bugun...


Hakan ŞİMŞEK


facebook-paylasHERŞEY GÜZEL OLACAK...Nisan’da Referandum Olursa ;Nelere EVET; Nelere HAYIR Diyeceksiniz !
Tarih: 22-01-2017 22:50:00 Güncelleme: 22-01-2017 22:58:00


 Nisan’da Referandum Olursa ;Nelere EVET; Nelere HAYIR Diyeceksiniz !

 

Değerli Okuyucularımız Hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum.Allahın Rahmeti ve Bereketi Üzerinize olsun.

Türkiyemiz Her alanda önemli bir sürecten geçiyor.Bu süreç bazı insanlarımız tarafından önemseniyor üzerine düşülüyor.Ne hikmetse bazı çevreler insanlara,topluma başka algılarla bu olayı yansıtıyor,Tek Adamlık diyorlar,Baba nasihati diyorlar,

 

Bu diyenlere bakıyorumda hepsinin keyfi keyf.Her evde bir tek adam yok mu? Her birey bir kişinin dediğine bakmıyormu? Yoksa her kafadan bir ses çıkan evde durumlar nasıl?

Birlik ve Beraberlik ortamında her şeyler güzel olur,Taki birileri gelip kardeşler arasına nifak sokana kadar…Niye bu Ülkenin kalkınması istenmez ? Çünkü Bazı insanların gözünün açılması demek.Bazılarının cebine giren paranın azalması demek,bazılarının güçünün etkisiz kalması ve de azalması demektir.

Kim ister değil mi?

Sonra en hassas noktalara vurmaya başlarlar,Biz  Medeniyeti 30 -40 sene geriden takip ediyoruz bayanlar baylar.Bizlerin parasının dogal zengınlıklerının peşinde herkes,Teknolojıden ,sağlığa bize her şeyi satıyorlar.

 

Biz alıcıyız.Ne zaman üretken bir Türkiye karşılarına çıkmaya başladı,İşte Tarihin her döneminde olduğu gibi oyunlar gün yüzüne çıkar oldu. Ülkemizin geleceği  bizler için gelecek nesillerimiz için önemlidir.

Bu vatan yaşayacaksa her alanda mücadele veren insanların yerine kendinizi koymanız lazım.Bir çok insan bir aileyi daha doğru dürüst yönetemez iken ülke  menfaatlerini nasıl düşünüyor anlam veremiyorum sahsen.Bu ülke yönetimi basit mi bu kadar ? ye iç ve yat olamaz böyle bir şey…

 

 

Türkiyemizin önünde önemli bir süreç var, bu süreç kimine göre hatalı, kimine göre hatalı değildir.

Türkiyemizin önündeki bu  önemli  süreç  ; Anayasa değişikliği, Anayasa değişikliği kimileri tarafından Başkanlık sistemi olarak değerlendirilsede, kimileri tarafından Partili cumhurbaşkanlığı olarak karşımıza çıkıyor.

İnsanlar henüz neye Evet, neye Hayır diyeceklerini bilmiyorlar, hatta ve hatta Anayasa değişiklik maddeleri hakkında çoğu insanın bilgisi yok, işte asıl mesele de bu, insanlar Anayasa değişikliği ile ilgili bilgi eksikliğine sahip.Çoğu insan Gündemi takip edip olayları değerlendirsede çoğu da ben rahat olayım el ne ederse etsin peşindedir.

Referandum sürecinde insanlar neye evet, neye hayır diyecekleri noktasında en ince ayrıntısına kadar bilgilenirler ülkemizin geleceğine güzelliklerine  referandumda Evet yada Hayır diye gerekeni yaparlar.

Biraz bildiğim araştırıp kendimce toparladığım  Anayasa değişikliği maddelerini yazayım ve bir nebze de olsa insanları konu hakkında bilgilendireyim dedim.

 

NEYE EVET, NEYE HAYIR DİYECEĞİZ? Buyurun.

1- Milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılacak.

2-Milletvekili seçilebilme yaşı 25’ten 18’e indirilecek.

3- Askerlikle ilişiği olan kişilerin milletvekili adaylığına başvuramaması öngörülüyor.

4-Genel seçimler ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri beş yılda bir, aynı gün yapılacak.

5-Meclis, üye tam sayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

6-Mili Güvenlik Kurulu’nda (MGK) Jandarma Genel Komutanı yer almayacak.

7-MGK; cumhurbaşkanının başkanlığında, cumhurbaşkanı yardımcıları, adalet, milli savunma, içişleri, dışişleri bakanları, genelkurmay başkanı ile kara, deniz ve hava Kuvvetleri komutanlarından kurulacak.

8-Cumhurbaşkanı seçilen kişinin partisiyle ilişiği kesilmeyecek. Seçilme şartı olarak gösterilen ‘doğuştan Türk vatandaşı’ ifadesi ‘Türk vatandaşı’ olarak değiştirildi.( Mevcut yasada da zaten ayni)

9-Cumhurbaşkanı’na altı ayı geçmemek koşuluyla OHAL ilan etme yetkisi verildi. Buna seferberlik de eklendi. Maddede şöyle deniyor: “Cumhurbaşkanına seferberlik, ayaklanma, savaş gibi hallerde altı ayı geçmemek üzere olağanüstü hal ilan edebilir. Olağanüstü hal kararı verildiği gün Resmi Gazete’de yayınlanır ve yürürlüğe girer. TBMM gerekli gördüğü takdirde olağanüstü halin süresini kısaltabilir ve olağanüstü hali kaldırılabilir."

10-Cumhurbaşkanı, 40 yaşını doldurmuş, yükseköğrenim yapmış, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip, Türk vatandaşları arasından, doğrudan halk tarafından seçilecek.

11-Disiplin mahkemeleri haricinde askeri mahkemeler kurulamayacak. Yalnızca savaş halinde askerlerin görevleriyle ilgili işledikleri suçlara ait davalara bakmakla görevli askeri mahkemelerin kurulabilecek.

12-Askeri yargıdan gelen üyelerin çıkarılmasıyla Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) üye sayısı 15’e indirilecek...

13-Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üye sayısının 13’e çıkarılmasını öngörülüyor. HSYK adı ‘Hakimler ve Savcılar Kurulu’ olarak değiştirilecek.

14-Meclis'in denetim yetkilerini düzenleyen madde şöyle: “Türkiye Büyük Millet Meclisi belli bir konuda Meclis araştırması ve genel görüşme yapabilir; milletvekilleri yazılı soru sorabilir. Meclis araştırması, belli bir konuda bilgi edinilmek için yapılan incelemeden ibarettir. Genel görüşme, toplumu ilgilendiren belli bir konunun Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülmesidir. Genel görüşme ve Meclis araştırmasına yürütme adına herhangi bir temsilci katılamaz. Yazılı soru; yazılı olarak gen geç on beş gün içerisinde cevaplanmak üzere milletvekillerinin, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlara yazılı olarak soru sormalarından ibarettir. Meclis araştırması, genel görüşme ve yazılı soru önergelerinin verilme şekli, içeriği ve kapsamı ile araştırma usulleri Meclis İçtüzüğü ile düzenlenir”

Gibi maddeler oylandı.Milletvekillerimiz kimi olur dedi,Kimi kavga etti.Kimi birilerini ısırdı.Önemli bir dönemeçteyiz.İyi Düşün İyi Karar veriniz Değerli İnsanlarım.

 

 

Herşey Güzel olsun Türkiyemde.Düşmanlarımız Kahrolsun.Allah Bizlere Güç Kuvvet versin.

Esenkalın Dostlar….

 Bu yazı 5582 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • Bebişler
  Bebişler
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • İSCEHİSAR MANZARALARI
  İSCEHİSAR MANZARALARI
 • ATATÜRK
  ATATÜRK
 1. Bebişler
 2. Yurdum İnsanı
 3. İSCEHİSAR MANZARALARI
 4. ATATÜRK
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
  Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 • İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
  İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 • Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
  resim yok
 • GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
  resim yok
 • Halk eğitim kurs
  resim yok
 • HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
  HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
 1. Hayvan Heykeli Nasıl Yapılır ?
 2. İscehisar Halk Eğitimi Merkezinin mozaik kursunda
 3. Bu Fuar'a gidiniz.İscehisar ' destek olunuz.İzleyin Buyurun
 4. GİRESUNLULAR ŞEHİTLİĞİ
 5. Halk eğitim kurs
 6. HACI SÜLEYMAN SELEK ÇOK PROĞRAMLI LİSESİNDEN
VİDEO GALERİ
YUKARI