Bugun...


Gülfiye ERYILMAZ


facebook-paylasEylul toparlandi gitti iste, Ekim filan da gider bu gidişle
Tarih: 26-10-2017 19:35:00 Güncelleme: 27-10-2017 14:01:00


Eylul toparlandi gitti iste, Ekim filan da gider bu gidişle

"Eylul toparlandi gitti iste, Ekim filan da gider bu gidişle" Turgut uyarin bu dizeleriyle başlıyorum yazıma. Eylulden ekimden zamanin acimasizligindan yakinmayacagim. Eylulde ekimde yapilan turşudan, tarhanadan bulgurdan dem vuracagim. Bunlari oturup birileriyle konusmak ne güzel olurdu. Anlayan birileriyle.. Neneler, anneler, ayse teyze , satı ablalarla... Cocuklugumda güz gelirken kışa hazirlik yapardik. Yazin tarla işi bitmis sıra ona gelmis olurdu. Kazan kazan bulgur kaynatilir kurutulur degirmen taşıyla yarılırdi.

Simdilerde çok az rastliyorum.. Acaba var mıdır benim çocuklugumdaki o heyecanim gibi kazana kepceyi daldirip sicak bulguru cikarip eli yansa bile üfleye üfleye yemeye çalisan.. Varsa oraya gidip ben de yiyeceğim Peki tursular? Kuruldular mi? Yoksa bir turducudan hazir aliriz denilip o iş halloldu mu? Kendi bağ bahcemizin mahsulü ile yapilan o tursu tadini düşünurken agzim sulandı.

Tüketiyoruz.. Çok da güzel tüketiyoruz kuru fasulye yaninda .. Evet tüketiyoruz turşuyu da kurmayı da... Hem sevip hem öldüruyoruz. Hazira alistik bir kere. Ve iste tam da burada o dizeleri söyleyesim var ( Turgut Uyar kim bilir ne düsünerek yazmısti oysa) Eylül gitti, ekim de gidecek kasım da... Günler giderken akan zaman -ister dolu olsun ister boş- seline adetlerimizi de katıp gidiyor. Onlari kurtarmak gerek... Kıpırdamak gerek. Mesele ne tarhana ne bulgur, mesele turşu hiç degil. Mesele doğali birakip yapaya kacmak, mesele emegi birakip kolaya kaçmak. Mesele kültürü bırakip boşvermisligi kacmak..

Ve tabii ki şiirimizi devam ettiriyoruz: Tarihe gömülen koca koca atlar Tarihe gömülür o kadar

19 Ekim 2017/ 21.45Bu yazı 32893 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI